5 TIPS ABOUT ALMANCA SAYıLAR YOU CAN USE TODAY

5 Tips about almanca sayılar You Can Use Today

5 Tips about almanca sayılar You Can Use Today

Blog Article

Almanca’da karşınızdaki kişinin halini hatırını sorarken ‘ Wie geht es … ‘ soru kalıbı kullanılır. Cevap verirken ise ‘ Es geht mir … ‘ kalıbı kullanılır.

Burada belirmek istediğimiz nokta şudur; Normalde sayılar bitişik olarak yazılırlar fakat biz burada daha rahat kavranabilmesi için sayıları ayrı ayrı yazmayı tercih ettik.

"Zwei" kelimesi, iki kişi veya iki şey gibi bir şeyden ikisine atıfta bulunurken kullanılır. "Duo" kelimesi ise bir çift ayakkabı gibi bir çift olan iki şeyden bahsederken kullanılır. Bu ilk başta kafa karıştırıcı görünse de, bir kez alıştığınızda aslında oldukça basittir.

Almanca deniz canlıları ile ilgili sesli telaffuzu aşağıdaki Enjoy butonuna basarak artikeli ile birlikte dinleyebilirsiniz.

 Almanca dilinde "die Zahlen" kelimesi sayılar anlamını ifade eder. Birinci, beşinci, onuncu, yirminci gibi sıra sayıları ise karşımıza die Ordinalzahlen şeklinde çıkmaktadır. Almanca Sayılarda twenty’den sonra gelen sayılar, birler ile onlar basamağının arasına “und” kelimesinin gelmesiyle birlikte oluşturulmaktadır.

Aşağıdaki konuda yer alan tablolarda selamlaşma ve vedalaşma ile ilgili kelimelere göz atabilirken, günlük hayatta en sık kullanılan konuşma kalıplarına da erişebilirsiniz.

İki basamaklı sayının ikinci basamağı yazılır. Yanına Almancada ‘ve’ anlamına gelen ‘und’ kelimesi eklenir. Son olarak da ilk sayı neyse onun onluk hali yazılır. Hemen birkaç örnek verelim.

İnternetten alacağınız Almanca eğitimi tamamen ezbere odaklı olacaktır ama internetten eğitim özellikle seyahat için ya da dil eğitimine başlamadan önce ufak bir bilgi edinimi ise Web üzerinden Almanca kelimelere göz atmanız işinize yarayacaktır.

Dört sayı farklıdır: Yazılışında ve okunuşunda farklılık olan yalnızca four sayı var. Geri kalan standarttır. Farklılık şunlarda;

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, almanca sayılar e-posta adresimi ve Web page adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Ek olarak “one” sayısının almancası olan eins kelimesi diğer sayıları yazarken ein olarak ele alınır.

Almanca’da birine yaşı sorulurken kullanılan soru kalıbı ‘Wie alt‘, kullanılan fiil ise ‘sein‘ ‘dir.

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve Web-site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Almanca sıra sayıları en az sayıların kendileri kadar önemli bir konudur. Sayıların ezberlenmesi tek başına yeterli olan bir durum değildir. Almanca Sayıların kullanımlarının bilinmesi oldukça mühim bir konudur.

Report this page